Koncerty na 48. Ińskim Lecie Filmowym

Koncerty na 48. Ińskim Lecie Filmowym

KATHIA

Kathia to 18-letnia songwriterka i producentka z Poznania, która dysponuje wyjątkowym, oryginalnym głosem. Młoda artystka jest na samym początku swojej artystycznej drogi. Podczas koncertów gra na gitarze i pianinie. No i pięknie śpiewa! Sama komponuje znakomite utwory i pisze dobre teksty – zarówno po polsku, jak i po angielsku.


Kathia jest przed pełnowymiarowym, wydawniczym debiutem. 22 sierpnia 2020 roku (nakładem Borówka Music) światło dzienne ujrzała jej EP „Town” z sześcioma utworami i… od razu została Płytą Tygodnia portalu Onet! EP w nakładzie 500 egzemplarzy rozeszła się w cztery miesiące! Wydawca szybko musiał zamówić dodruk.

MIKOŁAJ TRZASKA

Urodzony w 1966 roku saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną. Mikołaj Trzaska jest przekonany, że najważniejszą rzeczą w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności. Jego działalność muzyczna, podróże i spotkania to istny kalejdoskop zdarzeń, od eksperymentalnych prób yassowych przez międzynarodowe projekty po powrót do źródeł – swoich korzeni. Autor muzyki do większości filmów Wojciecha Smarzowskiego.

BAJZEL

Bajzel to człowiek orkiestra, One Man Band, artysta niemieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Autor tekstów, kompozytor i wykonawca swoich autorskich utworów. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Jego charyzmatyczne i wysoce energetyczne występy, przysporzyły mu sporo fanów w całej Polsce.
19 kwietnia 2021 artysta powrócił z szóstą solową już odsłoną (poprzednie albumy: „Bajzel”, „Miłośnij”, „Mała Wulgaria”, „amOK”, „GinkGo”) swojej niezwykle charakterystycznej twórczości muzycznej pod enigmatyczną nazwą „Pararaj”. W związku z czym po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń Bajzel rusza w trasę promującą jego najnowszą płytę.


Album jeszcze przedpremierowo zapowiedziały trzy single: odważna aranżacyjnie wersja słynnej piosenki Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”, zachowana w post apokaliptycznym klimacie „Łza” oraz dla przełamania dwóch poprzednich sentymentalnych utworów, energiczny i przewrotny „Film”; które zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz docenione przez dziennikarzy muzycznych w najważniejszych stacjach radiowych w Polsce m.in.: ANTYRADIO, Radio Nowy Świat czy Radio 357, Radio WNET oraz lokalne rozgłośnie Polskiego Radia.

„Pararaj” zahacza o szerokie spektrum emocji. Utwory w nim zawarte są energiczne, poszczególne sentymentalne i nostalgiczne, a także zdarza się, że „cyrkowe” (tytułowa piosenka „Pararaj”). Bajzel zadbał też o warstwę literacką. Momentami abstrakcyjny tekst w języku polskim pozwala odbiorcom na samodzielną interpretację utworu.

PAULA I KAROL

Za tym indie-folkowym duetem stoją urodzona w Kanadzie Paula Bialska oraz pochodzący z Warszawy Karol Strzemieczny. Duet od początku śpiewa w języku angielskim, co nadaje ich twórczości uniwersalnego charakteru i znakomicie przyczynia się do zwiększania rozpoznawalności ich marki na całym świecie.

Ich pierwszy, wydany własnym sumptem album „Goodnight Warsaw” ujrzał światło dzienne na początku 2010 roku. Grupa szybko zdobyła popularność i ściągnęła na siebie uwagę wytwórni Lado ABC, dzięki czemu jeszcze w tym samym roku ukazała się ich druga płyta, „Overshare”.

Grupa występowała w Niemczech, Holandii, Ukrainie, Islandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, brała też udział w festiwalach takich jak holenderski Eurosonic, francuski Europavox, Culture Collide w Los Angeles, New York Sound City Showcase oraz SXSW w Teksasie.
W czerwcu b.r. ukazała się ich piąta duża płyta p.t. ‘”Lifestrange”.

DUBSKA

Dubska powstali w 1999 w Bydgoszczy. Na swoim koncie mają osiem płyt. W 2005 roku nagrali pierwszą płytę pt. „Dubska”, w efekcie której trafili na Przystanek Woodstock i Ostróda Reggae Festiwal. Pochodzący z niej „Raj” był letnim przebojem Radia Bis. Rok później powrócili z albumem „Avokado”, rozpoczynając trwający do dziś styl autoprodukcji we własnym Madżonga Studio. Piosenka tytułowa zauważona została przez Program III PR i zaznaczyła się wielotygodniową obecnością na liście przebojów. 2007 to występy w Polsce i Rosji z Gerbertem Moralesem, wokalistą Jah Division – pionierów reggae w Rosji. Owocem tej współpracy był wspólny album „Dubska Division”.„Jedziemy tam” to stworzony przez nich oficjalny hymn Ostróda Reggae Festival 2014. W 2015 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się owoc współpracy z producentem Olo Mothashipp – album „Ulicami”. Poszerzał dotychczasową formułę zespołu o nowe źródła – współczesną elektronikę i alternatywny pop .Trzy lata później Dubska podsumowali swoją dotychczasową działalność dwupłytowym albumem „Bajki i legendy”. 20 lat tworzenia świętowali z fanami specjalnym koncertem z wieloma gośćmi na Ostróda Reggae Festival 2019.

Członkowie zespołu znani są również z animacji wielu działań kulturalnych w swoim mieście. Jako Stowarzyszenie Get Up od 2018 roku organizują festiwal Get Up Bydgoszcz.