Blog

„Dookoła Bałtyku” – konkurs filmowy dla młodych twórców na 51. Ińskim Lecie Filmowym! 

Organizatorzy Ińskiego Lata Filmowego ogłosili w tym roku po raz drugi konkurs adresowany do młodych twórców. Jego celem jest wspieranie oryginalnej twórczości filmowej, inspirowanie do kreatywnego  myślenia o kinie, a także promocja kinematografii i kultury basenu Morza Bałtyckiego.  Udział w konkursie mogą wziąć twórcy z krajów basenu Morza Baltyckiego (z wyłączeniem Rosji) w wieku do…
Dowiedz się więcej

Lidia Duda i Agnieszka Zwiefka z dokumentalnymi filmami o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

W programie tegorocznego Ińskiego Lata Filmowego pojawią się dwa filmy dotykające problemów na polsko-białoruskiej granicy.  Z punktu widzenia mieszkańców regionu, historię uchodźców opowie film „Las” w reżyserii Lidii Dudy. „Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki to opowieść o wielodzietnej kurdyjskiej rodzinie, która po śmierci matki na granicy próbuje odnaleźć się w polskich realiach. Reżyserki filmów będą gościć…
Dowiedz się więcej

Tyski Festiwal Performance – zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku

Ińskie Lato Filmowe to oprócz filmów seria różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Na wieczornych spotkaniach gościć będziemy reprezentację i artystów jednego z najważniejszych polskich festiwali sztuki performance, który po raz 13. odbył się w tym roku w Tychach. Kurator festiwalu Piotr Kumor, Teatr T.C.R. i inni w Ińsku 15-16 sierpnia. Fot. Rafał Soliński

75 lat WFO

75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych na 51. ILF

Data 29 grudnia 1949 roku jest szczególnie znacząca w dziejach polskiej kinematografii. Ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało bowiem w tym dniu do istnienia rozmaite instytucje filmowe – rzecz jasna jako „przedsiębiorstwa państwowe”. Większość tych podmiotów powołano zbiorowo, w jednym zarządzeniu, natomiast łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych powołano zarządzeniem osobnym, „indywidualnym”. Z utworzonych wówczas licznych instytucji…
Dowiedz się więcej

Cinematographers

„Cinematographers” – wystawa fotografii Piotra Jaxy

Ponad setka spotkań, prawie 30 lat fotografowania. Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, postanowił uwiecznić wybitnych operatorów tworzących kino. Od 1995 roku pracuje nad serią portretową „Cinematographers”. W Ińsku będziemy mieli przyjemność zobaczyć wystawę, która jest dotychczasowym podsumowaniem projektu. Projekt „Cinematographers” to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata.…
Dowiedz się więcej

Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn na 51. ILF

Należy do najwybitniejszych polskich aktorów a w tym roku został m.in. bohaterem dokumentalnego filmu “Jestem postacią fikcyjną” Arkadiusza Bartosiaka, który pokażemy w Ińsku na 51. edycji naszego festiwalu. Andrzej Seweryn to jeden z gości specjalnych, który potwierdził swój udział na tegorocznej imprezie.