„Pomorze to woda i wiatr. Także las. Kraina niekoniecznie mlekiem i miodem płynąca, wbrew temu, o czym przekonywali organizatorzy średniowiecznej kolonizacji w apelach do migrantów z zachodu, a potem władze powojennej Polski w dość podobnych odezwach do ludności z Kresów Wschodnich, znad Wisły i Warty. Mimo upływu setek lat oraz kolejnych wezwań pola wciąż leżą tu odłogiem, »szeroko otwarta« ziemia niezmiennie »oczekuje osadników« (1176 r.), na opuszczone osady z okresu od średniowiecza poprzez burzliwe czasy wojny trzydziestoletniej (1618-1648) aż po dramatyczny rok 1945 można się natknąć podczas każdej dłuższej wyprawy na grzyby.
Dziwi jabłonka w środku puszczy czy na niezamieszkałych łąkach. Rozglądamy się wokół, dostrzegamy zdziczały sad, resztki fundamentów, ostatni stopień ze schodów na ganek. Wchodzimy. Z nory, która prowadzi do piwnicy, wyskakuje lis…”
Od takiego opisu rozpoczyna się zbiór tekstów „POMERANIKA” znakomitego historyka, profesora europejskich studiów porównawczych Jana M. Piskorskiego. Tym samym słowem postanowiliśmy nazwać cykl spotkań oraz filmów, które dotyczyć będą tematyki Pomorza. W trakcie spotkań podróżować będziemy w czasie. Poświęcimy czas na przybliżeniu sylwetek osób, które budowały rzeczywistość na Pomorzu po II wojnie światowej, przeniesiemy się w czasie do początku XVII wieku kiedy Księstwo Pomorskie przeżywało swój największy rozkwit, spotkamy się z współczesnymi twórcami z Pomorza.